Jarda Radoň, Filip Dvořák:
Je to buď ano, nebo ne. Nic mezi tím

Ne xenofobii

Olympionici Jarda Radoň a Filip Dvořák ukázali vztyčený prostředníček všem xenofobům. Jako první vrcholoví sportovci podpořili antirasistickou kampaň Dobrou noc, bílá pýcho. Ztráty fanoušků a sponzorů se nebojí. „Komu by naše angažmá vadilo, o toho nestojíme,“ říkají mistři Evropy.

vydáno 18. 12. 2013

Ten obrázek z českých stadionů určitě znáte. Kotel celý zápas skanduje antisemitská hesla, někteří hajlují, urážejí hráče tmavé pleti, ale fotbalisté jim přesto jdou po zápase poděkovat za podporu. „Nic jsme neslyšeli,“ odpovídají většinou na novinářské dotazy, proč tleskají takovým primitivům.

Reprezentanti v rychlostní kanoistice Jarda Radoň a Filip Dvořák ale slyší dobře a vnímají nadávky nespokojených lidí, kteří své problémy a špatnou životní úroveň „řeší“ nadáváním na menšiny. Proto jako první čeští olympionici řekli jasné a důrazné ne xenofobii. „Vodní sporty a kanoistika vůbec jsou hodně o punkrocku a s tím souvisí i zaměření proti neonacistům. Když nás oslovili kamarádi, abychom podpořili kampaň Good Night White Pride, byli jsme rádi, že se v ní můžeme angažovat,“ vysvětlují reprezentanti z Dukly Praha Jarda Radoň a Filip Dvořák.
Jaroslav Radoň (* 3. 9. 1986)
Reprezentant České republiky v rychlostní kanoistice, mistr Evropy a účastník Olympijských her v Londýně, dvojnásobný vítěz závodu Světového poháru.
 
Filip Dvořák (* 30. 7. 1988)
25 x mistr České republiky, 5. místo na olympiádě v Londýně, mistr Evropy, dvojnásobný vítěz závodu Světového poháru.
Antixenofobní kampaň Good Night White Pride (Dobrou noc, bílá pýcho) vznikla před lety v Německu v reakci na pronikání neonacistů do hardrockové scény. Stojí za ní antifašistické hnutí, které ji rozšířilo do celého světa. A právě muzika k ní dostala i armádní kanoisty, přesněji jeden Filipův kamarád z dětství za ním přišel, zda svou účastí pomůžou kampaň nakopnout a rozšířit povědomí o ní mimo subkultury.
 
„Po olympiádě v Londýně nás kluci oslovili s tím, že oživujou kampaň Good Night White Pride, chtějí ji pojmout šířeji, udělat ji přístupnější veřejnosti, a přišlo jim dobrý, aby v ní vystoupili i známí sportovci,“ přibližuje pětadvacetiletý Filip Dvořák. Rozhodování, zda se v kampani angažovat, podle jeho parťáka Jardy Radoně nebylo žádné. Kývli okamžitě.
 
Bezprostřední zkušenost s neonacisty, až na pár incidentů, kdy Filip v pubertě jezdil na skateboardu a čas od času na ně vyběhla parta nácků, nemají. Oba jsou ovšem odmalička vychováváni k odporu k totalitním režimům. „Rodiče i prarodiče mi vyprávěli, jaké to bylo žít v době nesvobody – ať už komunismu, nebo během válečného období – a také jaká zvěrstva jsou lidé schopni spáchat. A tak se formulovaly mé názory,“ říká Filip. 
 
Náckové jsou nuly
Když se začátkem září na Facebooku objevilo video Náckové jsou nuly, ve kterém mistři Evropy a mnohonásobní mistři republiky Jarda Radoň a Filip Dvořák ukazují prostředníček všem xenofobním ideologiím, vzbudilo značný rozruch. „Říkáme ne. Neonacismus, neofašismus, rasismus nemají v moderní společnosti místo. Náckové jsou nuly,“ vzkázali jim olympionici na videu, které už si pustilo téměř 50 tisíc lidí.
 
Podle selského rozumu by se zdálo, že účasti v kampani budou všichni tleskat. Většina vzkazů na Facebooku byla pozitivních, našla se ovšem řada lidí, kteří jim podporu Good Night White Pride tvrdě vyčetli. „Vy jste ale gumy. Vymezit se proti náckům podporou anarcho-komunistické kampaně,“ zní jeden z příspěvků pod videem. „Upřímně řečeno, reakce, že podporujeme anarcho-komunistickou kampaň, moc nechápu. Podle mě je apolitická, má jediný účel, a to říct, že neonacismus a další formy xenofobie nemají ve společnosti místo,“ argumentuje Filip Dvořák.
 
Mezi vrcholovými sportovci ale zaznamenali jen kladné hodnocení. „U nich jsme se setkali s jednoznačně pozitivní reakcí, třeba od olympijského vítěze Davida Svobody, který je jednoznačně pro,“ říkají kanoisti. Zda další reprezentanty k podobné aktivitě také strhnou, ovšem není moc pravděpodobné. Ačkoliv si sportovní hvězdy uvědomují svoji sílu, když jde o sponzorské vzkazy, jakmile dojde na společenskou odpovědnost a pozitivní vliv na fanoušky, valná většina z nich se vykrucuje s tím, že to není jejich role.
 
Filip Dvořák a Jarda Radoň to chápou a nikoho nenutí, aby je následoval. Bylo by to fajn, bohužel ani ve světě to není příliš obvyklé. Když se například zapojil do protirasistické kampaně boxer Lennox Lewis (v klipu si nechal od filmařů vybělit tvář a ptal se: „Brali byste mě jinak, kdybych byl běloch?“), ani on nestrhl lavinu.  „Je to ožehavé téma, podívej se na náš Facebook, kde je jenom ano, nebo ne. Co si budeme nalhávat, hodně lidí jsme oslovili, ale některé určitě ztratili. Na druhou stranu, když ztratíme fanouška, kterému vadí naše podpora Good Night White Pride, tak to nám moc nevadí,“ zamýšlí se Jarda Radoň. 
 
Podobně olympionici mluví i o sponzorech, na jejichž podpoře jsou na jednu stranu závislí, ale na druhou, pokud by nějakému jejich angažmá vadilo, ať si peníze nechá. „Kanoistika je malý sport a se všemi sponzory se známe, věděli jsme, že s tím nikdo nebude mít problém. A kdyby s tím někdo problém měl, tak nemá cenu, aby nás dál sponzoroval,“ dodává Filip Dvořák.

Autor: Pavel Eichler

Foto: Michaela Cmíralová

Obsah těchto webových stránek je zveřejněn pod licencí Creative Commons, typ BY, pokud není uvedeno jinak. Tato licence dovoluje uživatelům s obsahem těchto webových stránek dále pracovat a případně jej upravovat (klikněte pro detaily: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/cz/).


zobrazit více