Petr Němec:
Na partnerství záleží

Ne nesmyslným bankovním poplatkům

Po Nuseláku se táhne šňúra aut. Projíždějí pod obřím billboardem jedné velké banky. „Na partnerství záleží. Každý z vás, i Petr, je pro nás partner.,“ píše se na něm. Každý den se jméno klienta mění podle toho, kdo má zrovna svátek.

vydáno 12. 3. 2013

A v den, kdy vzniká tento článek je Petra. Petr Němec stojí na mostě a přestože je v Praze krutá zima, směje se do objektivu. Ruce zkřížené – jakože: ne. Na tento den se vyloženě těšil. Taky si totiž myslí, že „na partnerství záleží“. Jenže, přijmeme -li dikci reklamy, Petrova „partnerka - jeho banka“ se chovala trochu nepoctivě. Co měsíc, si z jeho úvěrového účtu svévolně brala padesát korun. A to se Petrovi nelíbilo.

Ovšem. Toto chování se líbí málokomu. Aktivitou nás ostatních, kterým banky soustavně pouštějí žilou, však bylo jen nadávání v hospodě. Petr Němec se však rozhodl, že by chtěl kamarádům vyprávět trochu jinou bajku.


Petr Němec (* 1984, Ostrava)

Mediátor a právník
  • Absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Během studia působil ve Studentské sekci Mezinárodního politologického ústavu MU.
  • Studoval také bezpečnostní a strategická studia na Fakultě sociálních studií MU. Ačkoliv studium nedokončil, zůstal tento obor jeho velkým koníčkem.
  •  V současné době je advokátním koncipientem. Zaměřuje se především na civilní spornou agendu z oblasti obchodního a občanského práva.
  • Působí rovněž jako mediátor a věnuje se řešení konfliktů. Založil projekt www.jdeto.de.
  • Ve volném čase se věnuje bojovým uměním, cvičení v sebeobraně a běhu. 

„Chtěl jsem tím pobavit kolegy právníky. A myslel jsem si, že to bude dobrá story pro můj blog. Zažaloval jsem banku o padesát korun. O druhou padesátikorunu zahájil řízení u finančního arbitra,“ říká. A byl ochoten i něco obětovat. „Kdybych prohrál, propadl by mi soudní poplatek, což je tisíc korun. Musel bych zaplatit advokáta protistraně, což by dělalo asi dva a půl tisíce. Teoreticky, kdyby se do toho obuli, mohli by naschvál vytvořit i další tisícové náklady. To se mi ale zdálo nereálné. Šel jsem do toho s tím, že maximálně přijdu o 3,5 tisíce. A to mi za tu legraci stálo. Chtěl jsem zkrátka banku poškádlit,“ popisuje.

Škádlení to ale nebylo nijak nevinné. Petr s příznačným příjmením Němec se inspiroval úspěšným postupem německých soudů. Ty už donutily banky protiprávní poplatky vracet. „Začal jsem se soudit, protože jsem chtěl slyšet na účtování poplatků za vedení úvěru český právní názor.“

Kdyby jej arbitr vyslovil, vytvořil by se v Česku precedens, který by vzápětí přišel banky na miliardy. Banka tak raději svému klientu Petrovi, na kterém jí záleží, peníze vrátila. Záleželo jí ale především na tom, aby se finanční arbitr vůbec nemusel nevyjadřovat. A rovněž jí záleželo na tom, aby nemusela vracet peníze všem svým „partnerům“.

Velký byznys
Jenže mezitím se začaly dít věci. Případu se chopili novináři a na Petra Němce se začali obracet nespokojení klienti bank. „Asi mě napadlo, že celý ten příběh o boji jednotlivce proti silným bankám může mít velký dopad. Rozhodně jsem na to ale nebyl připravený. Založil jsem stránky Jdeto.de – kde jsem lidem poskytl vzorovou výzvu proti bance,“ vypráví mladý právník. Jenže o své peníze se začali lidé hlásit masově.

A najednou bylo jasné, že se chystá velký byznys. Advokáti pochopili, stejně jako banky, že moře malých částek dává dohromady velkou sumu. Na scéně se objevily další iniciativy - Poplatkyzpět.cz s dravou a silnou společností v zádech. Nebo třeba Nekalepraktiky.cz, které jsou věrné svému názvu a lidem nabízejí zdánlivé férovou nabídku, že si vezmou „jen“ 25 % z vysouzených poplatků. Tají přitom, že dostanou tučné peníze z „přísudku“, který musí zaplatit banky navíc. Ostatní iniciativy se spokojují jen s tímto „přísudkem“.

Osmadvacetiletému Petru Němcovi začala celá ta záležitost přerůstat přes hlavu. „Nejprve jsem se tomu věnoval ve volném čase. Jenže pak se to začalo nabalovat, nabalovat a pak už mi to vzalo všechen volný čas. Musel jsem vyřizovat spoustu telefonátů, lidi mi volali hned od rána, do toho emaily, novináři, televize. Skloubit to s prací začalo být velmi obtížné. Opustil jsem proto svou práci v advokátní kanceláři, “ popisuje právník, který strhnul lavinu české hypotékové frustrace. Zájemců o soudní spor denně přibývá.

Němec proto ohlásil, že se jeho web www.jdeto.de (a i partnerský web www.bankovnípoplatky.com) spojí síly s výzvou www.poplatkyzpět.cz, za níž stojí velká právnická společnost, která pojala péči o nespokojené klienty velkolepě. Otevřela callcentrum a investuje ve velkém do inzerce, v níž vyzývá občany ke vzpouře proti bankám. Nabízí se však otázka, zda tato společnost hlavnímu hrdinovi, nezkazí pointu.

„Samozřejmě jsem se bál, aby moji věc někdo nezneužil, nepoškodil spotřebitele a vlastně i mě. Jednání byla tvrdá, požadoval jsem záruky. Nakonec se Poplatkyzpět.cz ukázaly jako dobrý partner. V tuto chvíli už máme dohromady na 40 tisíc plných mocí. To by jeden člověk nikdy nemohl sám zpracovat. Dosud jsem to dělal zadarmo, mělo to své kouzlo. Tím, že jsem se spojil se silnou společností a advokátní kanceláří se z toho i pro mě stala regulérní práce,“ říká Němec. Hlavní je podle něj to, že klienti bank hrají o celou sumu svých poplatků a advokáti o zmiňovaný „přísudek“ – který budou požadovat na bankách.

Podle jeho odhadů se proti finančním ústavům musí vzbouřit víc než čtvrtina klientů. Jinak bude pro banky levnější vracet jen těm, kdo se ozvou. S těmi se pak budou handrkovat u soudu, čímž odradí další nespokojence. „Je to logické. Lepší je pro banky zaplatit miliardu za soudy než čtyři za úplné vrácení všech peněz všem klientům,“ kalkuluje Němec.

Ambice právníků jsou tedy veliké. Chtějí mít v ruce milion plných mocí. A pak? Peter Němec sází na happyend. „Pro mnohé lidi to může být první setkání s advokátem a soudem v životě. Pokud by soud rozhodl v jejich prospěch, mohla by se vrátit i důvěra v justici. Advokáti by mohli zlepšit svou reputaci. To bych si přál. A kdybych lidem, se svým sporem o padesátikorunu, nakonec vybojoval miliardu, považoval bych to za obrovský úspěch. Kdo tohle může říct?“

PS: A na závěr poplatkové bajky Němcovo poučení bankéřům: „Na partnerství záleží. Každý z nás, nejen Petr, pro vás musí být partner.“

Autor: ms

Foto: Radek Cihla

Obsah těchto webových stránek je zveřejněn pod licencí Creative Commons, typ BY, pokud není uvedeno jinak. Tato licence dovoluje uživatelům s obsahem těchto webových stránek dále pracovat a případně jej upravovat (klikněte pro detaily: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/cz/).


zobrazit více