Anna Marešová:
Tramvaj, svítidla, venušiny kuličky

Ne nevkusu erotických pomůcek

Začala diplomovou prací a skončila u sériově vyráběného produktu, se kterým slaví úspěchy u nás i v zahraničí. Řeč je o mladé české designérce Anně Marešové, jejíž kolekce erotických pomůcek prolomila klišé a stala se netradičním zhmotněním systematického i osobního uvažování o formách věcí a o jejich netradičním použití.

vydáno 20. 5. 2014

„Pro mé pedagogy to byl nejdříve trochu šok, ale nakonec jsem si svůj nápad obhájila,“ hovoří Anna Marešová o tom, jak vnímal především její vedoucí profesor Alexius Appl nápad vytvořit jako svou diplomovou práci sérii erotických pomůcek. Nečekané zadání si dala mladá designérka v rámci svého studia na ústecké Fakultě umění a designu (FUD) v roce 2011 a rozhodla se tak změnit klišé, která o podobě a používání sexuálních pomůcek obecně panují.

„Rozhodla jsem se pracovat se silikonem jako flexibilním a poddajným materiálem, který je i při specifické povrchové úpravě velmi příjemný i při kontaktu s lidskou pokožkou,“ hovoří o materiálu designérka, která v rámci své diplomové práce představila celou sérii erotických pomůcek včetně Venušiných kuliček, vibrátoru nebo jakéhosi vibračního vajíčka. Už tehdy dostala celá kolekce intimně-pocitový název Whoop de Doo. Při své obhajobě uvedla do rozpaků komisi a o chvíli později se i díky ocenění v soutěži Národní cena za studentský design začala objevovat nejen na stránkách odborných časopisů, ale její práce se ukázala i jako velmi zajímavé téma pro běžnější média včetně novin, společenských magazínů a televize. 


Anna Marešová (*4. 7. 1980)
Designérka, majitelka firmy Whoop De Doo
  • Studovala Produktový design na Fakultě umění a designu na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a na University of Derby, za bakalářskou práci (Tramvaj pro Prahu) získala cenu Národního technického muzea, cenu Excelentní studentský design a hlavní studentskou cenu na bienále v Lublani BIO 22.
  • Za magisterskou práci (erotických pomůcek Whoop-de-doo) obdržela Národní cenu za studentský design.
  • Pracovala jako produkční (např. na Letních shakespearovských slavnostech, zastupovala mj. skupinu Tata Bojs), jednu dobu jezdila po světě jako asistentka amerického kouzelníka. Působila ve firmě Lasvit. Její práce byly zastoupeny na výstavách v Praze, Londýně či New Yorku.
  • V roce 2012 založila vlastní studio o rok později značku Whoop De Doo
Svým projektem Marešová jaksi navázala na celosvětový fenomén tvorby designově koncipovaných a vkusných erotických pomůcek, které v průběhu posledních let začali navrhovat i světoznámí tvůrci a vyrábět specializované značky. „O nějakém trendu tvorby podobných pomůcek jsem věděla, ale nenechala jsem se jím nějak ovlivnit. Mnoho podobných věcí je například vyrobeno z kovu, který považuji v tomto případě za příliš chladný, těžký a neosobní materiál. Při vymýšlení své kolekce jsem se opravdu řídila vlastním citem a tím, co si myslím, že je pro ženu v tomto případě to nejpříjemnější,“ svěřuje se autorka. 
 
Její silikonové erotické hračky jsou příkladným cvičením v dokonalých proporcích a sochařsky modelovaných tvarech, vycházejících z lidských potřeb a fyziognomie. Jsou to doslova intimní umělecké objekty, které v žádném případě neevokují brutalitu a obscénnost většiny podobných nabízených předmětů či pornografie. Jsou to přirozené předměty, součást ženského intimního života, vkusné a estetické pomůcky, u kterých se nemusíte stydět, pokud je budete mít na nočním stolku nebo v šuplíku. 
 
Raději úvěr než pochybné investory
„Trvalo to téměř tři roky, než se náš první produkt dostal do sériové výroby. Proces dokončení prototypu tak, aby byl připraven do sériové výroby, je opravdu náročnou prací, která může trvat několik let,“ hovoří o designérské rutině Anna Marešová, která se své značce Whoop de Doo věnuje zatím sama. Prozatím najdeme v její nabídce pouze první model, a to organicky tvarované silikonové Venušiny kuličky s jakýmsi ocáskem na jejich konci, jejichž hlavní, silikonovou část vyrábí česká značka Silroc. Celý produkt však kompletuje designérka sama. 
 
„Uvnitř je kovová kulička, která je obalená silikonem. Je to v podstatě staletími ověřený princip ‚kuliček v kuličkách‘, který vyvolává při každém pohybu stimulační masáž,“ hovoří o funkci produktu designérka a nyní i schopná podnikatelka v jednom. „Už jsem jich prodala stovky a produkt nadchl i takové zákazníky, kteří by pravděpodobně do ‚normálních‘ obchodů s erotickými potřebami ani nešli. Je skvělé pozorovat přirozenou radost našich zákaznic, k nimž patří i relativně velký počet starších dam,“ prozrazuje Anna. Dnes tak značka Whoop de Doo dodává zákazníkům bílé Venušiny kuličky v jednoduchém, minimalistickém papírovém balení a uměřeném grafickém designu, který bychom u běžných erotických potřeb hledali jen velmi těžko. Aktuálně jsou také k dostání i v limitované červené barvě. 
 
„Pokud bych se měla svěřit s tím, komu nebo čemu jsem řekla opravdové ne, bylo by to určitě například čínskému kapitálu. Měla jsem několik nabídek od různých investorů. Nakonec jsem si ale vzala úvěr,“ směje se Anna Marešová, které se její originální kreativně-podnikatelský záměr začíná vyplácet. „Plánujeme teď nové produkty. Společně s kamarády, vývojáři a designéry, kteří se zabývají digitálními technologiemi, řešíme vibrátor se zabudovaným motůrkem. Pak by měla přijít na řadu vibrační vajíčka a uvažujeme také o produktech, které by byly napojené na mobilní aplikace,“ prozrazuje vývoj kolekce Anna. 
 
Na těchto i jiných projektech momentálně spolupracuje Anna Marešová s grafickým designérem Jiřím Tomanem, technologickým designérem Sergejem Kuckirem, fotografkou Klárou Jakubovou či Lukášem Blažkem. Kromě tvorby a prodeje svých erotických pomůcek pracuje Anna také na řadě dalších kreativních projektů včetně návrhů nábytku, interiérů nebo kolekce svítidel vytvořených z vysloužilého laboratorního skla. Do všech svých projektů však designérka přirozeně promítá svůj neobyčejně citlivý a osobní výtvarný přístup, kterému se naučila i díky poznání velmi intimních funkcí ženské fyziognomie a jejím slastem. 

Autor: Adam Štěch

Foto: Michal Šeba

Obsah těchto webových stránek je zveřejněn pod licencí Creative Commons, typ BY, pokud není uvedeno jinak. Tato licence dovoluje uživatelům s obsahem těchto webových stránek dále pracovat a případně jej upravovat (klikněte pro detaily: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/cz/).


zobrazit více